Народовладдя на рівні місцевого самоврядування: законопроект ухвалений в цілому

Дата: 09.05.2024 12:53

9 травня 2024 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №7283 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування. Законопроєкт передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад.

Як повідомлялося, основними новелами законопроєкт є:

• Встановлюється обов’язковість затвердження статутів територіальних громад (з 1 січня 2027 року);
  • ВПО інтегруються в життя громад, де вони проживають;
  • Деталізується порядок проведення загальних зборів, громадських слухань, громадського оцінювання, внесення місцевої ініціативи;
  • Створюються механізми для залучення молоді до вирішення питань місцевого значення;
  • Надається визначення терміну «житель»;
  • Надається можливість жителям брати участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету;
  • Визначається порядок участі жителів у публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах при органах та посадових особах місцевого самоврядування;
  • Деталізується процедура звітування голів громад та депутатів місцевих рад.

Цей законопроєкт має доповнити нещодавно ухвалений законопроєкт №6401 щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування, який суттєво розширює норми про відкритість місцевих рад і виконавчих органів громад (знаходиться на підписі Президента).

Як відомо, законопроєкт №7283 у першому читанні Верховна Рада України ухвалила 12 січня 2023 року.

Нагадаємо, законопроєкт є у Планах Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України у сфері децентралізації на 2024 рік.

Також він входить до списку 10 законопроєкт, важливих для підтримки та розвитку громад і територій.

Презентація до законопроєкт №7283 (завантажити PDF, 0,8 МБ)