Житомирська районна державна адміністрація
Житомирська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Нові правила надання відстрочки та категорії громадян, яких вони стосуються

Дата: 19.09.2024 12:41
Кількість переглядів: 208

16 серпня цього року Кабмін Постановою від 16 серпня 2024 р. № 930 змінив правила оформлення відстрочки від призову у зв’язку із мобілізацією для окремих категорій громадян. Зміни внесені до Порядку № 560, яким регулюється призов громадян на військову службу під час мобілізації.

Фото без опису

Зміни стосуються військовозобов’язаних осіб, які:

  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, чоловіком, дитиною або своїм батьком чи матір’ю;
  • постійно доглядають батька чи матір своєї дружини, чи чоловіка і не мають інших членів родини, які можуть це робити;
  • один із батьків є особою з інвалідністю першої чи другої групи, або один з батьків дружини чи чоловіка є особою з інвалідністю першої чи другої групи;
  • повинні постійно доглядати за членами сім’ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю першої або другої групи.

Йдеться про осіб, обов’язковий постійний догляд за якими підтвердили висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.


Дії військовозобов’язаних осіб для отримання відстрочки від призову

Щоб отримати відстрочку від призову, необхідно особисто подати до ТЦК заяву та підтверджуючі документи. Для кожного випадку в Додатку 5 Постанови № 560 окремо вказали, які саме документи слід подавати.

Ми надаємо вам таблицю з переліком потрібних документів.


Встановлення факту здійснення особою постійного догляду

Один з обов’язкових документів – акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Щоб його отримати, потрібно звернутися до відповідної комісії. Важливо, що Кабмін 16 серпня нарешті визначив саму процедуру отримання такого акту.

Для встановлення факту здійснення постійного догляду слід звернутися із заявою у довільній формі на ім’я керівника:

  • виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної ради у місті (у разі її створення);
  • районної у місті Києві військової адміністрації.

Заяву подають за адресою задекларованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд.

У заяві, яку подають за новою формою, повинні бути зазначені відомості про військовозобов’язаного, який здійснює постійний догляд і має право на відстрочку:

  • прізвище, власне ім’я, ім’я по батькові (за наявності);
  • адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • контактні дані;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • такі ж відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд.

До заяви додаються й інші документи, що підтверджують:

  • родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини або особи, яка здійснює догляд, свідоцтво про народження дружини чи чоловіка).
  • неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд.

Заяву має розглянути постійна комісія. Строк розгляду заяви – 10 календарних днів з дати її подання. До складу комісії можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною кількістю не менше ніж 5 осіб.


Перевірка факту постійного догляду

Для перевірки факту постійного догляду комісія проводить такі дії:

  • Відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов’язаного.
  • Перевіряє відомості щодо наявності або відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві.

За результатами роботи комісія складає та надає військовозобов’язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.


Звернення до ТЦК для одержання відстрочки

Далі військовозобов’язана особа особисто звертається до ТЦК за своїм місцем реєстрації для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Заява подається на ім’я голови комісії ТЦК, бланк заяви ви знайдете за посиланням.

До заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують право на відстрочку або копії таких документів, завірені в установленому порядку, зазначені в переліку згідно з Додатком 5.


Розгляд заяви військовозобов’язаного

Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в ТЦК. Після цього комісія ТЦК вивчає інформацію, вказану у заяві та подані документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки. Для цього вона використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Також вона має право робити запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку.

Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом 7 днів з дати надходження. Якщо комісія робить запити до органів для перевірки інформації про заявника, то розгляд має бути завершений не пізніше наступного дня після отримання інформації на запити до органів державної влади.


Ухвалення та оформлення рішення про надання або відмову у наданні відстрочки

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформлюється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявника не пізніше наступного дня після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у Додатку 6 до Порядку № 560. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаного повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у Додатку 7 до Порядку № 560. Таке рішення може бути оскаржене в судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.

За інформацією Житомирського районного ТЦК та СП  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь