«Бойові» виплати військовим: за що нараховують та чому можуть не заплатити

Дата: 17.10.2024 12:34

Наразі «бойові» виплати є найбільшим фінансовим джерелом для багатьох військовослужбовців, адже ці виплати є суттєво більшими за грошове забезпечення. І вони не замінюють, а лише доповнюють його.

«Бойові» виплати військовим: за що нараховують та чому можуть не заплатити

Залежно від місця несення служби та виконуваних завдань, українські військові додатково можуть отримувати 30, 50 та 100 тисяч гривень. Крім того, є ще доплата в 70 тисяч гривень для тих, хто перебуває саме на передовій. Але є й підстави, коли додаткову винагороду можуть не нарахувати.

Кому та скільки мають доплачувати, нагадує АрміяInform.

Додаткову винагороду для військових впроваджено на період дії воєнного стану. Аби люди, які щодня ризикують своїм життям, мали змогу підтримувати себе та свою родину.

Її визначає Постанова Кабінету Міністрів № 168 та наказ Міністра оборони України № 260.

Кому 100, кому 50, а кому 30 тисяч гривень?

100 тисяч отримують військовослужбовці, які безпосередньо беруть участь у бойових діях на передових позиціях, на окупованій території, або між позиціями Сил оборони та ворога. Також цю винагороду отримують ті, хто виконує завдання з вогневого ураження — це ракетники, артилеристи та підрозділи протиповітряної оборони. Звісно, що вони не перебувають безпосередньо на лінії зіткнення. Але час їхньої роботи по ворогу також зараховується для виплати 100 тисяч винагороди.

Крім цього, цю суму виплачують тим, хто перебуває на лікуванні після поранення, і військовослужбовцям, які потрапили в полон.

50 тисяч виплачують тим, хто виконує бойові (спеціальні) завдання у складі органів військового управління, штабів і командування, що здійснюють оперативне управління підрозділами. В тому числі поза районами бойових дій.

30 тисяч отримують військовослужбовці, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами. Зокрема:

• з інтенсивної підготовки для ведення воєнних (бойових) дій;
  • з управлінням угрупуваннями військ;
  • із всебічного забезпечення діючих угрупувань військ в районах ведення бойових дій. По суті це стосується логістів.

Також, 30 тисяч винагороди мають виплачувати тим, хто займається розмінуванням (поза межами районів ведення бойових дій) та протиповітряним прикриттям та наземною обороною об’єктів критичної інфраструктури.

Проте слід розуміти, що така винагорода виплачується пропорційно до часу перебування на передовій, або виконання бойових завдань. У середньому трохи більш ніж 3 тисяч гривень за добу. Наприклад, якщо ви провели на передовій 10 днів, то виплата буде трохи більш ніж 30 тисяч гривень.

70 тисяч за службу на «нулі»

Це додаткова виплата, запроваджена з квітня 2024 року. Вона передбачена саме для тих, хто безпосередньо виконує бойові, або спеціальні завдання на лінії зіткнення з ворогом, або в його тилу. Ця виплата не замінює «бойових», а є додатковою до них. Але вона працює за накопичувальною системою. Тобто виплачувати ці гроші мають нарахувати лише після того, як сумарно набігло 30 днів на передовій. Це може бути й впродовж кількох місяців. Важливо стежити, аби ці дні у разі переведення, або прикомандирування до іншого підрозділу не загубилися. Більше про це читайте тут.

Також, додаткову винагороду отримують інструктори в Силах оборони. Скільки мають платити їм, читайте тут.

Коли можуть не заплатити?

На практиці трапляються випадки, коли «бойові» військовослужбовцям не виплачуються. Причини можуть бути різні. І своє право на таку виплату можна відстоювати у суді. Але є підстави, коли додаткову винагороду дійсно на законних підставах можуть не нарахувати:

• У разі самовільного залишення частини, або дезертирства. В такому випадку припиняються абсолютно усі виплати;
  • У разі усунення чи відсторонення від виконання службових обов’язків, або посади;
  • У разі відмови виконувати бойові накази (розпорядження). Виплата не нараховується за той місяць, у якому здійснено таке порушення, оголошене наказом командира;
  • У разі вживання алкогольних напоїв, або наркотичних речовин;
  • У разі вчинення інших дій, або за бездіяльність, за що судом прийнято рішення про притягнення до відповідальності;
  • У разі добровільної здачі в полон, або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень.

В усіх інших випадках, якщо ви маєте право на виплату додаткової винагороди, але не отримуєте її, варто розв’язувати ці питання з командуванням, або звертатися на гарячу лінію Міністерства оборони.

Нагадаємо, що додаткова винагорода — це ті виплати, які є доповненням до грошового забезпечення. Як вираховується саме грошове забезпечення та чи можна самому дізнатися, які суми ви маєте отримувати, читайте в нашому іншому матеріалі.

Олександр Марченко

Кореспондент АрміяInform