Житомирська районна державна адміністрація
Житомирська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Новий закон щодо забезпечення житлових прав для внутрішньо переміщених осіб: можливості для громад та переселенців

Дата: 17.12.2024 14:30
Кількість переглядів: 29

Президент підписав закон щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб. Він набирає чинності 5 березня 2025 року. 

Новий закон щодо забезпечення житлових прав для внутрішньо переміщених осіб: можливості для громад та переселенців

Закон набуває чинності через три місяці  з дня його опублікування (тобто з 05.03.2025), крім окремих норм, які набувають чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону (а саме щодо обовʼязку Кабінету Міністрів України прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації Закону та інше).

Очікується, що подавати заявки на проживання внутрішньо переміщених осіб зможуть орієнтовно через пів року після того, як Закон набуде чинності.

Основні норми закону: 

1. Інформаційно-аналітичну систему планується створити у вигляді інтерактивної мапи, де буде доступна інформація про технічний стан обʼєкта, його фото, кількість місць для проживання, обсяг потенційних інвестицій для приведення у належний для проживання стан. Інтерактивна мапа відображатиме в режимі реального часу як загальні дані про житловий фонд, так і результати обстежень об’єктів, що є важливим для забезпечення прозорості.

Інформаційно-аналітична система використовуватиметься як для пошуку належного житла внутрішньо переміщеними особами, так і для залучення міжнародної допомоги на відновлення вищевказаних об’єктів.

2. Адміністратор та держатель інформаційно-аналітичної системи: Кабінет Міністрів України визначає держателя інформаційно-аналітичної системи серед центральних органів виконавчої влади, відповідальних за політику щодо тимчасово окупованих територій та ВПО​.

3. З метою обстеження об’єктів нерухомого майна та наповнення Інформаційно-аналітичної системи утворюються:

  • координаційні комісії з обліку об’єктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб при обласних, Київській міській державних (військових) адміністраціях;
  • комісії з обстеження об’єктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб при районних державних (військових) адміністраціях.

До складу координаційних комісій та комісій з обстеження можуть залучатися (за їхньою згодою) представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експерти, а також представники громадських об’єднань, благодійних і міжнародних організацій, інші особи. Положення про комісії мають бути затверджені Кабміном.

4. За результатами обстеження об’єкта нерухомого майна, складається акт обстеження нерухомого майна. Порядок обстеження об’єктів нерухомого майна для проживання ВПО та типова форма Акта обстеження затверджуються Кабінетом Міністрів України.

5. Фінансування: Основні витрати для реалізації закону планується покривати коштом видатків державного бюджету та інших джерел, зокрема міжнародної допомоги.. 

6. Комунікацію з міжнародними організаціями щодо проведення необхідного ремонту та введення об'єкта в експлуатацію вестимуть органи влади.

7. Обстеження приватної власності: у прийнятому Законі роз’яснено, що обстеження приватних об’єктів можливе лише за згодою власників. Це важливо, адже уникає порушень права приватної власності.

8. У Законі є положення про можливість використання об’єктів закладів освіти різних рівнів для тимчасового проживання ВПО під час воєнного стану (у період дії воєнного стану та протягом трьох років після його припинення або скасування будівлі і споруди закладів і установ освіти за згодою засновника надаються в оренду для проживання ВПО у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за умови що зазначені будівлі і споруди не використовувалися за призначенням станом на початок навчального року та протягом останніх 12 місяців, що йому передували).

Додатково: Субʼєкт права законодавчої ініціативи: народні депутати України (Фролов П. В., Ткаченко М. М., Волинець М. Я., інші)

Стан розгляду: 20.11.2024 Верховною Радою  України законопроєкт № 11281 прийнято  в цілому і направлено на підпис Президенту України.

Мета: Закон передбачає створення Інформаційно-аналітичної системи  для обліку об’єктів нерухомості (державної, комунальної та приватної форми власності), що можуть бути використані, реконструйовані чи переобладнані для проживання ВПО. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь