Житомирська районна державна адміністрація
Житомирська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Дифтерія: небезпека поруч — не забувайте оновлювати щеплення кожні 10 років

Дата: 19.06.2025 11:17
Кількість переглядів: 170

Ви пам’ятаєте, коли востаннє робили щеплення від дифтерії? Якщо від останньої вакцинації минуло понад 10 років — час оновити захист!

Дифтерія: небезпека поруч — не забувайте оновлювати щеплення кожні 10 років

Головна небезпека цієї хвороби криється в екзотоксині, який виділяє дифтерійна паличка (коринебактерія), опиняючись у дихальній системі. Коли токсин потрапляє в кров, він може призвести до серцевої недостатності, ураження нирок, нервової системи, набряку головного мозку. Ураження токсином нервів, які контролюють м’язи, задіяні в диханні, може призвести до їх паралічу та навіть до зупинки дихання. За даними ВООЗ, у тяжких формах летальність у випадках дифтерії може сягати до 30% ( https://bit.ly/3HuT0cT).

Передається дифтерія під час кашлю та чхання, а проявляється у формі ангіни: це сильний біль у горлі, утруднене ковтання, щільна сіра плівка на мигдаликах та набряк горла, які можуть блокувати дихальні шляхи та перешкоджати диханню.

У 2025 році в Україні, на щастя, ще не зареєстровано жодного випадку дифтерії. Однак, у попередні роки були зареєстровані поодинокі випадки інфікування хворобою (один у 2023 та один у 2024).

 Коли вакцинуватися проти дифтерії?

Дітей вакцинують, починаючи з 2 місяців від народження, комбінованою вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця. Більше про вакцинацію дітей читайте за посиланням: https://tinyurl.com/4ezzsw2n.

Дорослим вакцинуватися проти дифтерії потрібно раз на 10 років, починаючи з 16 років, за умови дотримання Календаря профілактичних щеплень (https://tinyurl.com/pecttaun). Для цього використовується вакцина АДП-М від одразу двох хвороб: правця і дифтерії. Докладніше про правець — читайте тут: https://bit.ly/4e41c06 

Уся вакцинація за Календарем — безоплатна.

Щоб отримати щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря, який проведе огляд і видасть направлення, або просто зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я.

Якщо не пам’ятаєте, коли востаннє вакцинувалися — лікар допоможе скласти індивідуальний графік вакцинації. Надолуження пропущених планових щеплень — теж безоплатне. 

Що робити, якщо є підозра на дифтерію? 

Якщо ви помітили симптоми схожі на дифтерію — одразу ж зверніться до лікаря. Пацієнтів з підозрою на дифтерію госпіталізують. Лікування проводиться шляхом введенням антитоксичної протидифтерійної сироватки (ПДС), яка пригнічує дифтерійний токсин у крові.

Профілактика дифтерії — це відповідальність кожного. Зробіть щеплення — захистіть себе та близьких.

За інформацією Житомирського обласного

інформаційно-аналітичного центру медичної статистики


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь