Оздоровлення та відпочинок дітей у Житомирському районі: Підсумки та перспективи літа 2025 року
Організація літнього оздоровлення та відпочинку дітей у Житомирському районі у 2025 році є пріоритетним завданням, що здійснюється відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» та районної Комплексної програми підтримки сім’ї, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, оздоровлення та відпочинку дітей, запобігання і протидії домашньому насильству та торгівлі людьми Житомирського району на 2025 рік. Ця програма була затверджена рішенням тридцять шостої сесії восьмого скликання Житомирської районної ради від 14 лютого 2025 року № 451.
Головна мета оздоровчої кампанії 2025 року – поліпшення стану здоров’я дітей, відновлення їхніх життєвих сил, запобігання бездоглядності, а також створення умов для продовження виховного процесу та розвитку творчих здібностей. Особлива увага приділяється повноцінному відпочинку, якісному харчуванню, проведенню освітньої, культурно-виховної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи, організації змістовного дозвілля, пропагуванню здорового способу життя та, що особливо важливо в умовах війни, психічній реабілітації дітей.
Фінансування та реалізація програм на місцях
Керуючись принципами першочергової турботи про фізичне та ментальне здоров’я дітей та учнівської молоді, усі 30 органів місцевого самоврядування Житомирського району прийняли власні місцеві програми щодо оздоровлення дітей. Загалом, у місцевих бюджетах міських, селищних та сільських рад на поточний рік на оздоровлення та відпочинок передбачено 10 901,1 тис. грн.
Станом на 23 червня 2025 року, вже досягнуто значних результатів:
-
Пришкільні табори: Протягом червня 2025 року на базі загальноосвітніх закладів району функціонували пришкільні табори змістовного дозвілля в усіх територіальних громадах, за винятком Вишевецької. У цих таборах відпочило 13 208 дітей. У 12 громадах для них було організовано харчування.
-
Спеціалізовані табори:
-
Житомирська міська рада з 6 по 19 червня 2025 року оздоровила 163 дитини із сімей загиблих та безвісти зниклих захисників/захисниць України у таборі «Артек-Буковель».
-
Любарська селищна рада з 3 по 17 червня 2025 року організувала оздоровлення 40 дітей різних пільгових категорій у таборі «Едельвейс» (с. Микуличин, Івано-Франківська область). Ще 40 дітей планують оздоровити там же з 29 липня по 11 серпня 2025 року.
-
При Житомирському Міському культурно-спортивному центрі Житомирської міської ради протягом літа працюватиме 13 таборів на базі підліткових клубів: «Дивосвіт», «Перлина», «МКСЦ», «Фортуна», «Гармонія», «Крила», «Сонях», «Мандри», «Патріот», «Мальви», «Калина», «Юність».
-
Пільгові категорії дітей також оздоровлюватимуться в позаміських таборах за сприяння Березівської та Станишівської сільських рад.
-
20 дітей Житомирської міської ради перебуватимуть з 26 червня по 4 липня 2025 року в пластовому таборі у Львівській області, а з 5 по 14 липня 2025 року – ще 20 дітей відпочиватимуть у пластовому таборі на Житомирщині.
-
Новогуйвинська селищна рада придбала абонементи в басейн на липень-серпень для оздоровлення 50 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
-
Експериментальні проєкти та благодійна допомога
Житомирський район також бере участь у реалізації експериментального проєкту щодо надання та оплати послуг з оздоровлення та відпочинку дітей за принципом «гроші ходять за дитиною». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 385 від 9 квітня 2024 року, у державному підприємстві України «Міжнародний дитячий центр «Артек» (м. Київ, Пуща-Водиця) протягом березня-червня 2025 року вже оздоровились 68 дітей.
На запрошення Благодійної організації «Благодійний фонд «Українська фундація милосердя» у березні 2025 року 10 дітей (сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які постраждали внаслідок російської агресії) відпочили у дитячому таборі на базі санаторію «Поляна» в Закарпатській області. У серпні Благодійний фонд запросив на відпочинок ще 20 дітей Житомирського району.
Основні виклики оздоровчої кампанії
Попри значні зусилля та досягнення, головною проблемою оздоровчої кампанії 2025 року залишається недостатнє фінансування як на державному, так і на місцевому рівнях. Діючі оздоровчі заклади часто розташовані далеко за межами району, що тягне за собою додаткові видатки на перевезення.
Окрім цього, в реаліях війни, позаміські заклади оздоровлення Житомирського району, такі як оздоровчий табір «Супутник» у селі Іванівка та дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Дзвіночок» КП ЖОЛСЦРЗ «Дениші», не можуть повноцінно функціонувати здебільшого через безпекові ризики. Це створює додаткові виклики у забезпеченні якісного та безпечного відпочинку для дітей.
Інформація підготовлена начальником відділу підтримки сім’ї та координації надання соціальних послуг управління соціального захисту населення Житомирської РВА Тетяною Оріховською