#Знай_свої_права: Випадково пошкодили товар в магазині?

Дата: 29.02.2024 14:15

Чи мають право співробітники магазину вимагати від покупців оплати вартості пошкодженого/розбитого/знищеного товару?

☝️ Якщо товар пошкоджено ненавмисне – тоді законодавство на боці споживачів.

📑 Згідно зі статтею 323 Цивільного кодексу України ризик випадкового знищення та випадкового псування майна несе його власник, якщо інше не встановлено договором або законом. Адже покупець – не власник, поки не заплатить за товар.

👥 Ніхто не може змусити Вас оплатити пошкоджений або розбитий товар. Статтею 17 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що продавець зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати, а також відповідно до цієї норми забороняється примушувати споживача купувати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

🗣️ Тому, якщо працівники закладу наполягають на вашій вині, то її потрібно спершу довести у суді. Самостійно стягувати такі виплати працівники магазину не мають права, а тільки зафіксувати факт пошкодження свого майна.

☝️ Проте це не означає, що в будь-якому випадку покупець не несе відповідальності за псування товарів. Рішення про відшкодування вартості за пошкоджений/знищений приймається в судовому порядку, а для фіксації факту порушення потрібно викликати поліцію.

✅ З огляду на зазначене рекомендуємо суб’єктам господарювання врахувати можливі ризики пошкодження товару при його розкладці, покупцям бути обережними, а при виникненні спірних ситуацій викликати поліцію.